RTS714ND12S0332
DigiKey Part Number
889-RTS714ND12S0332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS714ND12S0332
Description
CONN RCPT FMALE 12P GOLD SOLDER
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
RTS714ND12S0332 Models
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
14-12
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
500VAC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C