ATS13-26PB-BM01
DigiKey Part Number
889-ATS13-26PB-BM01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS13-26PB-BM01
Description
26 POSITION PCB RECEPTACLE WITH
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 26 position 0.118" (3.00mm)
Series
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Packaging
Box
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
1.398" (35.50mm)
4
Features
Sealed
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V