ATF13-3P-BM31J1939
DigiKey Part Number
889-ATF13-3P-BM31J1939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-3P-BM31J1939
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.169" (4.30mm)
EDA/CAD Models
ATF13-3P-BM31J1939 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.626" (41.30mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Lock, Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC