AT13-12PA-BM20CP
DigiKey Part Number
889-AT13-12PA-BM20CP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT13-12PA-BM20CP
Description
12 POSITION 90 FLANGE MOUNT PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position
EDA/CAD Models
AT13-12PA-BM20CP Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
1.390" (35.30mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Guide, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Voltage Rating
250VDC