SAD15S0GM0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 36
Datasheet
Adapter Connector D-Sub, 15 Pin Male To D-Sub, 15 Pin Female Free Hanging (In-Line)
SAD15S0GM0G_view2
SAD15S0GM0G
DigiKey Part Number
4306-SAD15S0GM0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAD15S0GM0G
Description
D-SUB CONNECTOR SAVER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Amphenol Positronic
Shell Material, Finish
Brass, Gold Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Connector Saver
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Male
Voltage Rating
300 V
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Female
Current Rating (Amps)
7.5 A
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C