RD15M100E0/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 21
Image for RD15M100E0/AA-14 is not available
RD15M100E0/AA-14
DigiKey Part Number
4306-RD15M100E0/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD15M100E0/AA-14
Description
RD15M100E0/AA-14
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Green
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C