MD50M5R70V5Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50M5R70V5Z is not available
MD50M5R70V5Z
DigiKey Part Number
4306-MD50M5R70V5Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M5R70V5Z
Description
MD50M5R70V5Z
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C