MD15M5B30T20/AA-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 9
In Stock: 0
Image for MD15M5B30T20/AA-15 is not available
MD15M5B30T20/AA-15
DigiKey Part Number
4306-MD15M5B30T20/AA-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15M5B30T20/AA-15
Description
MD15M5B30T20/AA-15
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C