MD15F5R8NV5X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD15F5R8NV5X/AA is not available
MD15F5R8NV5X/AA
DigiKey Part Number
4306-MD15F5R8NV5X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15F5R8NV5X/AA
Description
MD15F5R8NV5X/AA
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C