HDC50M5R700S/AA-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M5R700S/AA-759.0 is not available
HDC50M5R700S/AA-759.0
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5R700S/AA-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5R700S/AA-759.0
Description
HDC50M5R700S/AA-759.0
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C