HDC15S5R6NT20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
Image for HDC15S5R6NT20/AA is not available
HDC15S5R6NT20/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R6NT20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R6NT20/AA
Description
HDC15S5R6NT20/AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C