HDC15M3S60T0-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 18
Image for HDC15M3S60T0-15 is not available
HDC15M3S60T0-15
DigiKey Part Number
4306-HDC15M3S60T0-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M3S60T0-15
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C