HDC15M20000/AA-15-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M20000/AA-15-759.1 is not available
HDC15M20000/AA-15-759.1
DigiKey Part Number
4306-HDC15M20000/AA-15-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M20000/AA-15-759.1
Description
HDC15M20000/AA-15-759.1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C