EVD50S10000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for EVD50S10000 is not available
EVD50S10000
DigiKey Part Number
4306-EVD50S10000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVD50S10000
Description
EVD50S10000
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C