EVD37P1000S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 28
Image for EVD37P1000S is not available
EVD37P1000S
DigiKey Part Number
4306-EVD37P1000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVD37P1000S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C