DD44S20ANV3X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S20ANV3X/AA is not available
DD44S20ANV3X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44S20ANV3X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S20ANV3X/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C