DD44M4R700S-15-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 117
Image for DD44M4R700S-15-759.0 is not available
DD44M4R700S-15-759.0
DigiKey Part Number
4306-DD44M4R700S-15-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4R700S-15-759.0
Description
DD44M4R700S-15-759.0
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C