DD26M4B300C-50-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 24
Image for DD26M4B300C-50-759.0 is not available
DD26M4B300C-50-759.0
DigiKey Part Number
4306-DD26M4B300C-50-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26M4B300C-50-759.0
Description
DD26M4B300C-50-759.0
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Blue
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C