DD15S4B800C-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD15S4B800C-50 is not available
DD15S4B800C-50
DigiKey Part Number
4306-DD15S4B800C-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15S4B800C-50
Description
DD15S4B800C-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C