T21AH-M0607-103A2020-TA
T21AH-M0607-103A2020-TA
T21AH-M0607-103A2020-TA
DigiKey Part Number
1993-1239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T21AH-M0607-103A2020-TA
Description
POT 10K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins
Amphenol Piher Sensing Systems
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
2.362" (60.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Round - 0.846" Dia (21.50mm)