PT15NH06-203A2020-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1993-PT15NH06-203A2020-S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PT15NH06-203A2020-S |
Description | TRIMMER 20KOHM 0.25W PC PIN SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Bulk | Resistive Material Carbon |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 20 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm) |
Tolerance ±20% | Base Product Number |