PT10LV10-503A2020-PM-S
DigiKey Part Number
1993-1093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10LV10-503A2020-PM-S
Description
TRIMMER 50K OHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT10LV10-503A2020-PM-S Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%