PT10LV10-102A2020-PM-S
DigiKey Part Number
1993-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10LV10-102A2020-PM-S
Description
TRIMMER 1K OHM 0.15W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%