M85049/52-1-18N
DigiKey Part Number
APM85049/52-1-18N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M85049/52-1-18N
Description
CONN CABLE CLAMP SZ18 27 SILVER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Silver Connector Cable Clamp 18, 27
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol PCD
Material
Aluminum Alloy
Series
Plating
Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Color
Silver
Type
Cable Clamp
Features
Clamp Screws
Cable Opening
0.520" ~ 0.710" (13.21mm ~ 18.03mm)
For Use With/Related Products
MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015, MIL-DTL-83723 Series III
Diameter - Outside
1.218" (30.94mm)