226-A001-08S-U272-W.02
DigiKey Part Number
4239-226-A001-08S-U272-W.02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226-A001-08S-U272-W.02
Description
MAGCONNECT RHO PLUG KIT
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Brass Alloy
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
White
Packaging
Box
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
8
Voltage Rating
1000VAC, 1500VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.272" (6.91mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
0°C ~ 150°C