NX-GK0WAM-P16WBC0-000L
NX-GK0WAM-P16WBC0-000L
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-GK0WAM-P16WBC0-000L
DigiKey Part Number
1967-NX-GK0WAM-P16WBC0-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-GK0WAM-P16WBC0-000L
Description
CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
750V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Cable Opening
0.520" (13.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C