NX-A10WAM-P12XMM0-0000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-A10WAM-P12XMM0-0000
DigiKey Part Number
1967-NX-A10WAM-P12XMM0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-A10WAM-P12XMM0-0000
Description
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Finish
Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
12
Voltage Rating
750V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C