M12T-04PFFS-SH8B15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 20
Datasheet
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Wire Leads
M12T-04PFFS-SH8B15
DigiKey Part Number
1754-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12T-04PFFS-SH8B15
Description
CONN RCPT FMAL 4P WIR LEAD 0.49'
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
60VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C