M12A-12BMMA-SL7001
DigiKey Part Number
1754-M12A-12BMMA-SL7001-ND
Manufacturer
Amphenol LTW
Manufacturer Product Number
M12A-12BMMA-SL7001
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
Features
Backshell
Packaging
Bulk
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Type
Voltage Rating
30VAC/DC
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C