PT06SE-20-41S(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-20-41S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-20-41S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
41
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
20-41
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C