PT06SE-20-16S(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE20-16S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-20-16S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Color
Olive Drab
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
20-16
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C