PT06SE-16-26P(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-16-26P(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-16-26P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Color
Olive Drab
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
16-26
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C