PT02SE-12-10S(025)
DigiKey Part Number
PT02SE-12-10S(025)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02SE-12-10S(025)
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Black Zinc Cobalt
Color
Black
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C