PT01E-12-10S(SR)
DigiKey Part Number
PT01E-12-10S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01E-12-10S(SR)
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Number of Positions
10
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Cable Opening
0.312" (7.92mm)
Shell Size - Insert
12-10
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C