PT00A-12-14S(SR)
DigiKey Part Number
339-PT00A-12-14S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT00A-12-14S(SR)
Description
MIL-26482 MS/PT/CMB RECEPT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Number of Positions
14
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-14
Voltage Rating
600VAC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.312" (7.93mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C