MS3102A24-28S
MS3102A24-28S
DigiKey Part Number
339-MS3102A24-28S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3102A24-28S
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Silver
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
24
Shielding
Grade
Military
Cable Opening
1.375" (34.93mm)
Qualification
MIL-DTL-5015
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C