ELRA2A16
DigiKey Part Number
965-ELRA2A16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELRA2A16
Description
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY RECEPTACL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp 6 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Amphenol Industrial Operations
Mounting Type
Panel Mount
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
6 AWG
Contact Type
Male Pin
Features
Shielded, Waterproof (Mated, IP67)
Number of Positions
2
Color
Orange
Pitch
0.630" (16.00mm)