SFW16R-1STE1LF
DigiKey Part Number
609-1907-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1907-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1907-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW16R-1STE1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 16POS 1MM RA
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW16R-1STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.106" (2.70mm)