SFW11S-2STE1LF
DigiKey Part Number
609-1142-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1142-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1142-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW11S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD
Detailed Description
11 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
SFW11S-2STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.209" (5.30mm)