SFV24R-4STBE1HLF
SFV24R-4STBE1HLF
SFV24R-4STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5202-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5202-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5202-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV24R-4STBE1HLF
Description
CONN FPC TOP 24POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV24R-4STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)