SFV24R-2STE1HLF
SFV24R-2STE1HLF
SFV24R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4321-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4321-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4321-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV24R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 24POS 0.5MM R/A
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV24R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Finish
Tin
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)