ICD44S13E4GV00LF
DigiKey Part Number
ICD44S13E4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD44S13E4GV00LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
ICD44S13E4GV00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C