ICD26S13E6GV00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ICD26S13E6GV00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ICD26S13E6GV00LF |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ICD26S13E6GV00LF Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Bulk | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polyester |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |