HM2P70PD5110N9LF
DigiKey Part Number
HM2P70PD5110N9LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2P70PD5110N9LF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
HM2P70PD5110N9LF Models
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
B 22
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)