HM2P07PA5110AALF
DigiKey Part Number
609-HM2P07PA5110AALF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2P07PA5110AALF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
HM2P07PA5110AALF Models
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
A 22
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide
Pitch
0.079" (2.00mm)