HLW29S-2C7LF
DigiKey Part Number
609-HLW29S-2C7LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLW29S-2C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 29POS 1MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
HLW29S-2C7LF Models
Category
Height Above Board
0.232" (5.90mm)
Voltage Rating
100V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
29
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm