HFW20R-2STE1H1LF
DigiKey Part Number
609-HFW20R-2STE1H1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-HFW20R-2STE1H1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-HFW20R-2STE1H1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW20R-2STE1H1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW20R-2STE1H1LF Models
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Straight or Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm