DILB32P-223TLF
DILB32P-223TLF
DILB32P-223TLF
DigiKey Part Number
609-5428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DILB32P-223TLF
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD
Customer Reference
Detailed Description
32 (2 x 16) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin-Lead Through Hole
EDA/CAD Models
DILB32P-223TLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Type
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 16)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination Post Length
0.124" (3.15mm)
Contact Finish - Mating
Tin-Lead
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Resistance
30mOhm