DE2V2P500M30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DE2V2P500M30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DE2V2P500M30LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 2POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DE2V2P500M30LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 30A |
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins | Features Grounding Indents, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) - 2V2, 2W2C | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |