DDM50P500C
DDM50P500C
DDM50P500C
DigiKey Part Number
609-4448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P500C
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DDM50P500C Models
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C